Jak zapobiec kopceniu świec?
Jak zapobiec kopceniu świec?

Jak zapobiec kopceniu i dymieniu świecy? – dlaczego świeca dymi? Dlaczego świeca kopci?

Wypalać, przyciąć, a może jeszcze coś innego zrobić przed zapaleniem świecy, aby płomień był stabilny, a dym - znikomy?

Wypalać, przyciąć, a może jeszcze coś innego zrobić przed zapaleniem świecy, aby płomień był stabilny, a dym - znikomy?

Wypalać, przyciąć, a może jeszcze coś innego zrobić przed zapaleniem świecy, aby płomień był stabilny, a dym – znikomy? Jeśli Ty również lubisz otulać swoją codzienność ciepłym światłem świecy, na pewno nie raz zadawałeś sobie to pytanie. W dzisiejszym artykule chcemy raz na zawsze rozprawić się z tym dylematem i cieszyć się płomieniem i zapachem bez kopcenia świecy.

Czynniki wpływające na dymienie świecy

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co zrobić aby mieć pewność, że świeca nie będzie kopcić – przede wszystkim należy należy zacząć o teorii. Konieczne jest zrozumienie szerokiego spektrum czynników, które wpływają na taki stan rzeczy. Spójrzmy na te kwestie!

Rodzaj wosku zapachowego

Pierwszą i zarazem kluczową zasadą jest zakup świec wysokiej jakości, a więc – wykonanych z odpowiednio dobranych materiałów. Tutaj idealnym przykładem jest wosk sojowy, który jest pierwszym krokiem do upewnienia się, że płomień będzie stabilny i równomierny a świeca nie będzie dymić. Pamiętaj też, że o kierowaniu się do ofert sprawdzonych producentów np. Yankee Candle.

Czas spalania

Jedną z często pomijanych kwestii, a równocześnie bardzo istotnych w kontekście radzenia sobie z dymieniem jest zalecany przez producenta czas palenia. Zwykle są to około 3-4 godziny, ale rekomendujemy zapoznanie się z etykietą konkretnego produktu, gdzie powinno być wyraźnie podane, jak długo świeca powinna jednorazowo palić się w danej sesji. 

Palenie świecy zgodnie z zaleceniam

To powiedziawszy konieczne jest podkreślenie tego, jak ważne jest palenie świecy zgodnie z zaleceniem. Jeśli producent wyraźnie podaje, że należy jednorazowo świecę palić ok 3-4 godziny – tak należy robić, aby uzyskać pożądany efekt wynikający z jej użytkowania. Dopiero po zrozumieniu tych podstawowych wskazówek można przejść do kolejnych, które podnoszą szansę na pełną przyjemność z przebywania w świetle świec, bez martwienia się o ich dymienie.

Ważne pierwsze palenie świecy – równomierne spalanie

Każdy miłośnik świec spotkał się na pewno z problemem, gdy wosk wypala się tunelowo, czy też podobnymi kwestiami ostatecznie wpływającymi na nierównomierne spalenie. Zapoznając się z poniższymi wskazówkami przekonasz się, że możesz zrobić kilka rzeczy, które uchronią Cię przed rozczarowaniem. Najważniejsze jest pierwsze palenie świecy, ale o poniższych wskazówkach staraj się pamiętać za każdym razem, gdy odpalasz świecę.

Zbyt długi knot

Jednym z powszechnych powodów kopcącej się świecy okazuje się zbyt długi knot świecy, co najczęściej stanowi problem w przypadku produktów niższej jakości, ale nie jest to regułą. Rozwiązanie tego problemu jest bajecznie oczywiste – zbyt długi, źle dobrany rozmiar knota należy przyciąć. Eksperci zalecają wręcz przyciąć knot przed każdym zapaleniem, a najczęściej spotykaną długością tego zabiegu jest około 5 mm. Dzięki przycięciu knota płomień będzie stabilny, a tym samym będzie równomierny i zminimalizuje to problem z kopceniem.

Jak zapobiec dymieniu świecy?

Aby skutecznie zapobiec dymieniu świecy należy pamiętać, że czasem wystarczy działać zgodnie z zasadami producenta, a niekiedy konieczne jest stosowanie się do kilku prostych rad ponadto – gdyż czynniki wpływające na to, że knot świecy zaczyna dymić są liczne i różne. Możesz mieć jednak pewność, że zaczynając od wysokiej jakości wosku i upewnienia się, że wybrana przez Ciebie świeca nie jest uszkodzona lub pęknięta – już robisz dobry wstęp do pełnego sukcesu w zakresie palenia świec zgodnie z oczekiwaniami.

Regularne przycinanie knotu

Już wiesz, że niektóre świece mają już w momencie zakupu zbyt długi knot i należy go przyciąć. Jednak jeszcze lepszą praktyką jest to, że przed zapaleniem świecy każdorazowo należy przyciąć knot do długości zalecanej przez producenta, która zapewnia najlepsze efekty spalania. Zbyt długi lub źle przycięty knot to podobnie, jak ten wykonany z mieszanki z bawełny z innymi dodatkami – prosta recepta na nieprzyjemny, nierównomierny i dymiący płomień. 

Umiejscowienie świecy

Teraz, gdy już wiesz, że kiedy knot jest zbyt długi nie możesz liczyć na spalanie bez dymienia i wiesz, jak tego uniknąć – czas przejść do następnej kwestii, a więc zrozumienia, że świeca zwyczajnie może znajdować się w nieodpowiednim miejscu i to może wpłynąć na dymienie pojawiające się podczas palenia świecy sojowej, bądź innego wysokiej jakości produktów. Zatem, zastanawiając się nad  tym, jak ustawiać świecę przede wszystkim pamiętaj o tym, że jest to produktów w pełnej zależności od ruchów powietrza.

Gdzie zatem świec nie należy umieszczać? Odpadają wszelkie miejsca narażone na przeciągi, okolice wiatraków i wentylatorów, czy też blisko otwartego okna. Jeśli szukasz inspiracji do efektownego i pięknego, jak również równomiernego palenia świecy postaw ją w szklanym naczyniu.

Wysokiej jakości świece

Warto jeszcze na chwilę wrócić do tego, jak rozpoznać wysokiej jakości produkt. Niektóre świece takim nie są i dobrze jest wiedzieć, jak je zidentyfikować zanim jeszcze staną w Twoim domu. Trzymanie się sprawdzonych marek to najpewniejszy sposób, ale nie tylko. Musisz też wiedzieć, jakiego wosku się trzymać – unikając wszelkich materiałów obciążonych dodatkami, jak barwniki, czy duża ilość olejków eterycznych, już podejmujesz odpowiednią decyzję. Dobrze jest też rozglądać się za drewnianym knotem, a idealnym uzupełnieniem takiego zakupi będzie dobranie do tegoż wygaszacza do świec.

Monitoruj płomień

Wiele osób sądzi, że wystarczy zapalić świecę i na tym kończy się nasza rola. Prawda jest taka, że jeśli nie chcesz, aby Twój dom był brudny od sadzy, a przyjemność podziwiana świec umniejszona z powodu kopcenia – musisz kontrolować płomień świecy. To znaczy, nie trzymać jej na przeciągu lub w pomieszczeniu o dużym natężeniu ruchu. To znaczy również, by nie stawiać wielu świec zbyt blisko siebie, ale zawsze trzymać się zaleceń rekomendowanych przez producenta. Tak samo ważne jest upewnienie się, że „basen” świecy wokół płomienia nie jest niczym zabrudzony, co pomoże Ci upewnić się, że wosk pokrył całą powierzchnię świecy – a więc minimalizujesz szansę dymienia. Płomień zawsze powinien być niezbyt duży i niezmiennie stabilny.

Co robić gdy świeca kopci?

Stało się – świeca zaczyna kopcić. Co teraz? Nie ma lepszego sposobu na poradzenie sobie z tą sytuacją, aniżeli zgaszenie płomienia zagaszaczem. Gdy to zrobisz musisz następnie przyciąć ponownie knot i dopiero na nowo odpalić świecę ponownie przy użyciu zapałek. Upewnij się też, czy świeca nie stoi w niewłaściwym miejscu bądź zbyt blisko innych – należy wtedy przestawić świecę we właściwe miejsce, zgodnie z zalecaniami producentami i wskazówkami z niniejszego poradnika.

Co robić gdy świeca kopci?
Co robić gdy świeca kopci?

Czy świeca sojowa kopci?

Prawidłowe palenie świecy sojowej – równomierne, stabilne i bez kopcenia jest dużo łatwiejsze do osiągnięcia niż w przypadku świec z innych materiałów. Wynika to zz faktu, że wosk sojowy jest tym, który spala się wolniej i wydziela zdecydowanie mniej dymu. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że paląc świece sojowe wybierasz produkt bardziej przyjazny dla środowiska, ale i własnego zdrowia – co stanowi wartość dodaną, a być może najważniejszą  dla tego wyboru.

Jak palić świecę, aby nie kopciła – zasady palenia świec

Kopcenie świec – nikt tego nie lubi, ale Ty już wiesz, co możesz zrobić, aby temu zapobiec. Biorąc jednak pod uwagę mnogość i różnorodność czynników, które wpływają na ostateczny rezultat Twoich starań – w ostatnim akapicie spróbujmy zebrać wszystkie najważniejsze zasady.

O czym pamiętać, aby uniknąć kopcenia świec?

  • świeca powinna jednorazowo palić się tak długo, jak to zaleca jej producent,
  • należy wybierać wysokiej jakości, naturalne świece od sprawdzonych producentów,
  • jeśli zauważysz dymienie – należy zgasić płomień używając do tego dedykowanego zagaszacza,
  • przed pierwszym użyciem świecy i w razie potrzeby po każdym kolejnym – należy poprawnie przyciąć knot,
  • zawsze należy upewnić się, że świeca stoi w odpowiednim miejscu.

Pokój wypełniony ciepłym, kojącym blaskiem świec to niesamowita przyjemność dla ciała i psychiki. Warto jednak zrobić wszystko, by owa przyjemność nie zamieniła się w dymiący dyskomfort. Szczęśliwie już wiesz, że to „wszystko” tak naprawdę ogranicza się do kilku prostych kroków, które pieczołowicie zebraliśmy dla Ciebie w tym artykule. Skorzystaj z tych wskazówek i dziel się nimi z innymi miłośnikami wieczorów przy równomiernym płomieniu.

Julia Górska jest kobietą stojącą za wiekszością aranżacji prezentowanymi na naszej stronie. Uwielbia wykańczanie wnętrz i spędza dużo czasu w kuchni, doskonaląc swoje przepisy. Oprócz tego jest miłośniczką świec zapachowych.