Poszukujesz dobrych olejków eterycznych? Na sklepowych półkach znajdziesz całą paletę buteleczek z takimi produktami. Różnią się one cenami, pojemnością, jakością. Jednak olejek olejkowi nierówny. Sprzedawcy często pod „płaszczykiem” 100-procentowych olejków eterycznych oferują produkty rozpuszczone w oleju, które znakomicie sprawdzą się do masażu, ale już nie jako dodatek do domowej roboty kosmetyków czy środek, z którego można przygotować inhalację. Dlatego warto dokładnie porównywać dostępne produkty. Jak to umiejętnie zrobić? Dziś na naszym blogu podajemy kilka sprawdzonych rad, które pomogą Ci wybrać olejek idealny i cieszyć się jego wyjątkowymi właściwościami.
Ustal przeznaczenie olejku
Olejki różnią się cenami. Czy każdy tańszy produkt to fałszerstwo? Niekoniecznie. Tego typu produkty mogą mieć różne przeznaczenie. Dlatego zanim zaczniesz swoje poszukiwania, określ do czego potrzebujesz olejku. To pomoże Ci określić cechy, które powinien spełniać produkt, a co za tym idzie także jego klasę.
Olejki zapachowe – sztuczne syntetyki
Gdy zależy Ci tylko na tym, aby olejek pięknie pachniał, możesz pokusić się o tańsze olejki zapachowe. Zwykle jest to produkt „identyczny z naturalnym” (takie określenie znajdziesz na etykietce i oznacza ono po prostu, że produkt nie jest naturalnym wyciągiem roślinnym, ale typowym syntetykiem). Olejki zapachowe, po otworzeniu buteleczki, roztoczą piękną woń, ale niestety nie wykazują żadnych właściwości (nie sprawdzą się do inhalacji podczas kataru, nie nawilżą naskórka, nie złagodzą podrażnień). Lepiej także nie nakładać ich na skórę, ponieważ istnieje ryzyko podrażnień i uczuleń. Oczywiści doskonale nadają się do kominków zapachowych i dadzą Ci z pewnością taki zapach jakiego potrzebujesz. Możesz je kupić w naszym sklepie tutaj.
Olejki naturalne
Droższe produkty zwykle są olejkami naturalnymi. Olejki naturalne to wyciągi roślinne. Ich jakość zależy od sposobu produkcji (ekstrakcji), doboru surowca oraz sposobu przechowywania. Sprawdzają się do produkcji kosmetyków, jako dodatek do środków czyszczących czy zapachowych.
Olejki eteryczne klasy terapeutycznej
Najlepszą jakością wyróżniają się naturalne olejki klasy terapeutycznej. Są to starannie wyselekcjonowane produkty, poddawane zaawansowanym badaniom w laboratoriach, które potwierdzają zawartość substancji czynnych. Wykazują znakomite właściwości, można je nakładać na skórę, stosować w inhalacji.
Niektórzy producenci wykorzystują jednak lukę w prawie – nie istnieje międzynarodowa certyfikacja, dlatego nie wszystkie produkty oferowane jako olejki klasy terapeutycznej rzeczywiście spełniają restrykcyjne wymogi.
Mieszanki z olejem bazowym
W sklepach dostępne są także olejki rozpuszczone w oleju bazowym. Doskonale sprawdzają się jako olejki do masażu. Nie warto ich jednak kupować wtedy, gdy zależy Ci na czystym, naturalnym olejku eterycznym.
Polub etykiety
Gdy poszukujesz naturalnego olejku najwyższej jakości, zawsze dokładnie czytaj etykietę zamieszczoną na opakowaniu. Podstawowym wyróżnikiem dobrego produktu jest napis „olejek naturalny” (producenci doskonale znają zasady marketingowe, dlatego istnieje bardzo znikoma szansa, że na naturalnym wyciągu roślinnym nie będzie informacji, która to potwierdzi). Na buteleczce powinna znaleźć się nie tylko nazwa olejku, ale i łacińska nazwa rośliny, z której otrzymano ekstrakt. Na oryginalnym produkcie nie powinno zabraknąć także informacji o:
- kraju pochodzenia olejku (lub rośliny, z której go otrzymano)
- producencie bądź importerze (nazwa firmy, kontakt)
- dacie produkcji i terminie przydatności
Najbezpieczniej wybierać olejki eteryczne pochodzące od producentów, którzy posiadają certyfikat IFEAT (wydawany przez stowarzyszenie producentów olejków). Cenną informacją jest także wdrożenie systemu zgodnego z normami jakości ISO. Kupuj w sprawdzonych miejscach
Mamy mniejsze szanse na to, że olejek okaże się „bublem”, gdy kupimy go w sprawdzonym miejscu. Warto wybierać apteki, sklepy zielarskie i kosmetyczne, albo oczywiście nasz sklep – olejki eteryczne w naszej sklepie. W przypadku sklepów internetowych, dobrze świadczą pozytywne opinie innych Klientów.
Wybieraj… ciemne buteleczki
Warto sięgać wyłącznie po produkty w ciemnych buteleczkach. Najlepsze są opakowania zielone i brązowe. Dlaczego? Ponieważ dostęp do światła źle wpływa na właściwości olejków eterycznych. Renomowani producenci o tym doskonale wiedzą. Dlatego przezroczyste opakowania najlepiej odrzucić już na wstępie poszukiwań – trudno zaufać specjalistom, którzy nie dbają o to, aby produkt zachował, jak najdłużej swoje właściwości.
Nie daj się sztuczką, czyli o tym, które olejki najczęściej są „podrabiane”
Czyste wyciągi roślinne są drogie. Dlatego też wiele firm tworzy zamienniki, które niewiele mają wspólnego z czystymi olejkami eterycznymi. Dobrym przykładem jest tutaj olejek różany. W jego miejsce często jest sprzedawany olejek z drzewa różanego, który ma inne właściwości – co nie znaczy podkreślam, że jest złym olejkiem, tylko ma inne właściwiośći od olejku różanego. Do naturalnych wyciągów roślinnych mogą trafić również syntetyki lub inny olej (tańszy) – wtedy zwykle na opakowaniu znajdziemy wspomniany już napis „produkt identyczny z naturalnym” lub „olejek do masażu”. Często podrabiany jest także olejek z:
- melisy (Melissa Oficinalis)
- werbeny (Aloysia Tripilla)
- drzewa sandałowego
- herbaciany
Olejek różany czy z drzewa różanego?
Oryginalny olejek różany jest bardzo drogi (buteleczka może kosztować nawet… 500 zł). Produkt ten jest tak cenny, ponieważ do przygotowania 1 litra ekstraktu, zużywane jest nawet do kilku ton kwiatowych płatków (takie ilości kwiatów wykorzystywał przemysł perfumeryjny przed opracowaniem sztucznych syntetyków, gdy każde perfumy były luksem dostępnym tylko nielicznym).
Dodaj komentarz