Wady i zalety wosków – nasz poradnik

Woski zapachowe budzą coraz szersze zainteresowanie wśród miłośników aromaterapii. Niektórzy bardzo je cenią, inni uważają, że nie dorównują jakością klasycznym świecom. Po której stronie tkwi racja? Dziś przedstawiamy zalety i wady wosków zapachowych.

Woski zapachowe – co to takiego?

Sprzedawane są w postaci tarletek w fantazyjnych kształtach lub pojemniczków wypełnionych pachnącą, kolorową taflą. Woski zapachowe najczęściej przypominają niewielkie kostki, ale można znaleźć także muffinki, kwiatki i inne oryginalne tarletki. W ofercie Kringle Candle dostępne są niewielkie kubeczki z przegródkami, w których zatopiono wosk. Marka Yankee Candle słynie z oryginalnych tarteletek zapakowanych w folię.

Dobre woski powstają z naturalnego wosku pszczelego nasączonego olejkiem eterycznym. Na rynku dostępne są także tańsze produkty syntetyczne, które nie dorównują jednak zapachem i właściwościami woskom naturalnym.

Produkty te przeznaczone są do topienia w kominkach zapachowych.

Zalety wosków zapachowych

Woski zapachowe przyciągają przystępnymi cenami. Doskonałej jakości wosk (ważący około 30 gramów) można kupić już za kilka złotych. Jedna kosteczka często pachnie nawet do 8 godzin. To sprawia, że są one bardzo ekonomiczne i wydajne. Wosk można kruszyć na kawałeczki i podgrzewać tylko odrobinę, dzięki czemu produkt ten idealnie sprawdzi się dla osób, które dopiero poszukują swoich ulubionych zapachów. Zakup dobrej świecy w dużym słoju wiąże się z wydatkiem kilkudziesięciu czy nawet ponad stu złotych. Dlatego warto wypróbować tańszy wosk i dopiero, gdy zapach przypadnie nam do gustu, zainwestować w droższą świecę.

Wystarczy kilkanaście minut podgrzewania, aby pomieszczenie wypełnił wybrany przez nas aromat. Świece działają o wiele krócej, a roztopienie wosku w dużym słoju zajmuje kilka godzin (gdy pogrzejemy tylko jego część, stworzymy nieestetyczny tunel wokół knota). Wielu świec zapachowych i samplerów nie da się wykorzystać do końca, ponieważ wosk oblepia ścianki słoja lub świecznika. W przypadku wosku zapachowego nie ma tego problemu – każdy kawałeczek możemy podgrzewać aż do momentu, gdy produkt całkowicie straci zapach (zwykle tarletka wystarcza na kilkanaście sesji aromaterapii).

Woski warto docenić z jeszcze jednego powodu – mają one bardzo intensywny aromat. Zapach uzależniony jest oczywiście od zastosowanych olejków eterycznych , ale produkt ten pachnie mocniej niż klasyczne świece, samplery czy tealighty. Bogaty wybór aromatów sprawia, że każdy dobierze idealną kompozycję dla siebie. Producenci proponują zarówno zapachy jednolite (owocowe, kwiatowe, leśne, morskie), jak i mieszanki (orientalne, korzenne, drzewne, egzotyczne itp.).

Kolejnym plusem wosków zapachowych jest to, że można tworzyć z nich swoje własne kompozycje mieszając drobiny różnych zapachów w miseczce podgrzewacza. Ten sposób pozwoli także wykorzystać wosk, który nie do końca przypadnie nam do gustu. Zmieszany z naszym ulubionym zapachem, może nabrać całkiem innego aromatu.

Wady wosków

Wadą wosków zapachowych jest to, że ich topienie wymaga całego rytuału. Należy zaopatrzyć się w specjalny kominek lub pogrzewacz oraz bezzapachowe tealighty, a samo podgrzewanie wymaga pewnych umiejętności. Gdy dojdziemy do wprawy, nie powinniśmy mieć jednak z tym większym problemów. Warto także docenić to, że kominki zapachowe staną się znakomitą dekoracją – producenci oferują podgrzewacze w różnych kształtach, kolorach i stylach (mogą one być wykonane ze szkła, ceramiki czy drewna). Dlatego wady wosków, z innego punktu widzenia, mogą stać się ich zaletami.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.