Jak palić świece zapachowe? – nasz poradnik

Świece zapachowe kuszą delikatnymi aromatami kwiatowymi i owocowymi, urzekają nutami wanilii czy cynamonu, uwodzą egzotycznymi mieszankami korzennych przypraw. Sprawiają, że mieszkanie otacza się mgiełką delikatnych zapachów, przywodzą na myśl letnie wakacje, łąkę pełną kwiatów i inne wspomnienia. Umieszczone w pięknych słojach czy niewielkich tumblerach, stanowią dodatkową dekorację sypialni, salonu lub domowej łazienki.

Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że aromat będzie intensywny, a palenie świec w pełni bezpieczne. Oto kilka sprawdzonych porad, które pozwolą Ci długo cieszyć się intensywną esencją ulubionych świeczek. Życzymy udanego palenia

Przytnij knot

Gdy kupujesz większe świece w dekoracyjnych słojach, pamiętaj, aby przyciąć knot. Nie powinien on mieć więcej niż 3-5 mm. Dzięki temu nie będzie się palił i nie zakopci szklanych ścianek świecy. Przebarwienia nie są estetyczne, a wystarczy kilka razy zapalić świecę bez przycięcia knota, aby pojawiła się warstwa sadzy, którą będzie trudno usunąć.

Warto również pamiętać, aby usunąć „grzybek” z wosku, który powstanie na knocie po zastygnięciu parafiny i spadnie do płynnej masy (w przeciwnym razie, stworzy on nieładne zgrubienie).

Nie pal świecy dłużej niż 4 godziny

Na opakowaniach świec producenci umieszczają informację, ile należy je palić, aby po pomieszczeniu rozniósł się piękny zapach. Esencja powstaje, gdy wosk osiąga wysoką temperaturę i zaczyna się topić.

Nie warto jednak przesadzać z długością palenia, ponieważ możemy w ten sposób zniszczyć naszą ulubioną świeczkę. Po około 3-4 godzinach wosk zacznie topić się nierównomiernie i parafina może okleić knot, który kolejnym razem będzie trudno podpalić.

Uważaj na „tunelowanie świecy”

Wosk musi roztopić się aż do ścianek pojemniczka, w którym się znajduje. Całą górną warstwę świecy powinna tworzyć postać płynna, ponieważ tylko wtedy wosk zaschnie równomiernie. Gdy palimy świeczkę zbyt krótko, topi się wyłącznie parafina w środku (wokół knota). W ten sposób tworzy się tunel aż do samego dołu słoiczka. Wygląda on nieestetycznie i nie pozwoli nam wykorzystać całego wosku ze słoja.

Wiele osób robi ten błąd już podczas pierwszego zapalenia świecy, a potem tunel stopniowo się powiększa. Optymalny czas palenia dużych świec zapachowych to 3-4 godziny.

Warto również pamiętać, aby nie przenosić świecy ze stopioną parafiną aż do momentu, gdy ona całkowicie zastygnie.

Nie pal świec w małych pomieszczeniach

Większość z nas doskonale wie, że świec zapachowych nie należy palić w przeciągu. Ale często kusi nas, aby pięknym aromatem otoczyć domową łazienkę czy sypialnię. Zbyt długie palenie parafiny w niewielkim, szczelnie zamkniętym pomieszczeniu może jednak podrażnić układ oddechowy. Łagodniejsze są świece wykonane z wosku sojowego – jego spalanie nie utrudnia oddychania.

Wykorzystaj… folię aluminiową

Niektóre świece nie chcą palić się równomiernie. Gdy wosk przy ściankach nie topi się, powstaje nieładny tunel. W takim przypadku doskonale sprawdzi się zwykła folia aluminiowa. Wystarczy delikatnie owinąć nią słój ze świecą i stworzyć kopułkę (niezamkniętą u góry). W ten sposób zatrzymamy ciepło we wnętrzu opakowania, a lepiej rozgrzany wosk doskonale się stopi.

W sklepach dostępne są także specjalne nakrywki do świec, ale muszą one być dopasowane do wielkości opakowania (czasami producenci dołączają je w pakiecie razem z kompletem dużych świec zapachowych).

Znajdź odpowiednie miejsce na świecę

Świeczki zapachowe należy trzymać z dala od promieni słonecznych, które mogą spowodować przebarwianie wosku oraz zmieniać jego kształty.

Świec lepiej nie palić w korytarzu, holu i innych miejscach, gdzie panuje przeciąg (wtedy wosk wypali się szybciej). Ważne jest także, aby nigdy nie zostawiać palącej się świeczki zapachowej bez nadzoru.

Gdy wosk w słoju kończy się, lepiej nie stawiać świeczki bezpośrednio na szafkach, stole, biurku czy innych meblach, ponieważ nagrzane szkło może przepalić drewno. Dla ochrony możemy wykorzystać dekoracyjny świecznik lub tacę kuchenną (metalową).

Nie pal świecy do końca

Nie warto palić świecy do końca. Rozgrzany wosk może spowodować przebarwienia na drewnie, szkło może również pęknąć i płynna, bardzo gorąca parafina rozleje się. Dlatego lepiej pozostawić cienką warstwę na dnie opakowania.

Gdy jednak chcemy wykorzystać pachnący wosk do końca, wystarczy włożyć świecę do zamrażalnika (na około godzinę). Pod wpływem niskiej temperatury będziemy mogli łatwo usunąć pozostałą parafinę. Skruszony wosk doskonale sprawdzi się do pogrzewaczy w kominku zapachowym, a pozostały po świecy słój możemy przeobrazić w stylową dekorację.

Jak gasić świece?

Kusi Cię, aby zdmuchnąć palący się płomień świecy zapachowej? Pokonaj tę pokusę. Knot będzie jeszcze dymił przez około 10-15 minut, a po pomieszczeniu rozniesie się niemiły zapach spalenizny. Gdy zrobimy tak kilka razy, może on przepalić się i potem trudno będzie w ogóle zapalić świecę.

Do gaszenia warto wykorzystać wieczko od świec. Osoby, które mają całą kolekcję świeczek, mogą także kupić specjalny wygaszacz.

A co, gdy świeca już nie pachnie?

W dużych pomieszczeniach sprawdzają się świece zapachowe w szerokich słojach. Są one inwestycją na dłuższy czas. Jednak przy intensywnej eksploatacji, wosk może przestać wydzielać aromat. Co zrobić w takiej sytuacji? Najczęściej jest to efektem tego, że nasz nos „przyzwyczaja się” do aromatu świecy (zasada ta znana jest z perfum, kiedy po dłuższym czasie przestajemy wyczuwać używaną kompozycję). Wtedy najlepiej na jakiś czas zastąpić naszą ulubioną świecę mieszanką innych zapachów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.