Jak zapobiegać tunelowaniu świecy? – nasz poradnik

W świecy zapachowej powstaje wgłębienie w wosku wokół knota? Takie zjawisko określane jest terminem tunelowania się świecy. Tunel może sięgać aż do dna słoja. Powstała studnia nie pozwala wytopić wosku do końca, co sprawia, że świeca pali się o wiele krócej niż wskazuje producent. Jak poradzić sobie z tym problemem?

 

Tunelowanie świecy – skąd się to bierze?

 

Najczęściej tunelowaniu ulegają świece w dużych, szerokich słojach. Dlatego warto sięgać po wąskie, wysokie opakowania. Kolejnym powodem tworzenia się nieestetycznego wgłębienia może być niska jakość wosku i knota. W świecach znanych firm rzadziej dochodzi do tego zjawiska niż w tańszych odpowiednikach dostępnych m.in. w supermarketach.

Kolejnym powodem tunelowania świec są złe nawyki podczas ich palenia. Świecę należy palić do momentu aż roztopi się cały wosk. Częste zapalanie i gaszenie nie tylko nie pozwoli rozwinąć się kompozycji zapachowej, ale i jest jedną z przyczyn tworzenia się tunelu wokół knota.

 

Dlaczego warto temu zapobiegać?

 

Tunelowanie świecy to nie tylko problem estetyczny. Wgłębienie w wosku nieładnie się prezentuje, ale i jest marnotrawstwem, ponieważ nie pozwala wykorzystać świecy do końca. W ten sposób jej żywotność spada.

 

Co zrobić, aby zapobiec tunelowaniu?

 

Warto wybierać świece sprawdzonych marek, bo znani producenci wykorzystują dobrej jakości wosk. Należy również pamiętać, aby wosk rozgrzewać do końca, ponieważ działa zjawisko określane terminem „pamięci świecy” – gdy roztopimy wosk do połowy, po kolejnym zapaleniu świecy stopi się on do tego samego momentu tworząc nieestetyczne wgłębienie.

Świecę, która uległa tunelowaniu można uratować. Dobrym sposobem jest owinięcie słoja folią aluminiową i stworzenie nad opakowaniem małego klosza. Zabieg sprawi, że wosk będzie rozgrzewał się powoli i nie zaleje knota. Taki sposób sprawdzić się jednak tylko wtedy, gdy zabieg zastosujemy tuż po tym gdy zauważymy, że świeca zaczęła palić się niesymetrycznie.

 

Spróbuj usunąć nadmiar wosku

 

Gdy tunel jest niewielki, można usunąć nadmiar wosku ze ścianek słoja zapobiegając tym samym dalszemu tunelowaniu. Wosk można zeskrobać nożykiem, małymi nożyczkami lub pilniczkiem do paznokci, ale należy uważać, aby nie porysować szkła. Równomierne usunięcie wosku sprawi, że płomień świecy znów będzie duży, a pozostały wosk zacznie nagrzewać się równomiernie.

 

Wypróbuj kąpiel wodną

 

Nadmiar wosku ze ścian świecy można usunąć także w kąpieli wodnej.  Wystarczy przygotować miskę z gorącą wodą i włożyć do niej świecę. To pozwoli rozgrzać wosk i usunąć go ze ścianek. Sposób ten sprawdzi się przede wszystkim w przypadku świec w szklanych słojach, ponieważ te w opakowaniach metalowych będą pływać na powierzchni i wosk może nie rozgrzać się do płynnej postaci.

 

A  może tak dodatkowe knoty?

 

W ofercie Yankee Candle dostępne są świece z dwoma knotami, w których wosk o wiele szybciej się nagrzewa. Dzięki temu nie trzeba czekać 5-7 godzin na jego całkowite stopienie podczas pierwszego palenia świecy, aby potem nie powstał problem tunelowania.

„Patent” tego znanego producenta można wypróbować w warunkach domowych. Jako dodatkowe knoty dobrze sprawdzą się zapałki, które będziemy przesuwać w miejsca, gdzie wosk jeszcze się nie nagrzał. Sposób ten jest niestety dość kłopotliwy i czasochłonny.

Categories: Nowości