Jak przechowywać świece? – nasz poradnik

Duże świece zapachowe w dekoracyjnych słojach pozwalają nawet na około 160 godzin palenia. Taka wydajność sprawia, że świeca staje się często inwestycją na dłuższy czas. Dlatego warto poznać zasady właściwego przechowywania świec, aby jak najdłużej zachowały one swoje właściwości, cieszyły pięknymi kształtami i wyjątkowym zapachem.

 

Dlaczego warto właściwie przechowywać świece?

 

Rozgrzanie dużych świec zapachowych zajmuje kilka godzin. A to oznacza, że wiele osób pali je tylko w weekendy lub wolne dni (świec nie można przecież pozostawiać w domu bez nadzoru, a gaszenie przed roztopieniem wosku powoduje jego tunelowanie i zniszczenie świecy). Dlatego jedna świeca może być eksploatowana przez kilka miesięcy czy rok.

Kolejnym powodem, dla którego warto poznać warunki właściwej pielęgnacji świec są ceny – wiele sklepów oferuje pakiety w przystępnych cenach, promocje na kolejne sztuki. To oznacza, że zakup kilku świec dekoracyjnych często jest tańszy niż kupowanie pojedynczych sztuk.

 

Uwaga na temperaturę

 

Wosk jest szczególnie wrażliwy na zmiany temperatury. Dlatego przechowywanie świec latem jest szczególnie uciążliwe. Warto znaleźć chłodne miejsce – temperatura nie może być niższa niż 0 stopni C (w żadnym wypadku nie wolno chować świec do lodówki) i nie wyższa niż 27 stopni C. Wysoka temperatura spowoduje topienie się wosku, w zbyt niskiej zacznie on pękać i kruszyć się.

 

A co ze światłem?

 

Świece należy przechować w ciemnym miejscu. Pod wpływem promieni słonecznych lub sztucznego światła wosk zacznie blaknąć, dlatego dekoracja parapetu świecami nie jest dobrym pomysłem.

Warto  pamiętać, aby miejsce było suche, bo zawilgocenie świecy spowoduje problemy z jej zapalaniem. Idealnie sprawdzają się szczelnie zamknięte pojemniki, które można schować do szafki lub komody.

Categories: Nowości