Jak bezpiecznie palić świece? – nasz poradnik

Kochasz otaczać się pięknymi zapachami, eksperymentować z łączeniem kompozycji i tworzyć w domu przytulną atmosferę, dzięki pięknym płomieniom świec? Niezależnie od tego, czy wybierasz niewielkie tealighty, ekonomiczne samplery czy duże świece zapachowe w dekoracyjnych słojach, musisz zachować ostrożność podczas ich palenia. Dzisiaj specjalnie dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy poradnik dotyczący bezpiecznego palenia świec.

 

Wybieraj świece sprawdzonych producentów

 

Znane firmy wykorzystują najwyższej jakości woski i knoty, produkują świece z zachowaniem restrykcyjnych norm. Dla przykładu – marka Yankee Candle odpowiada za cały proces produkcji swoich świec, dzięki czemu może zagwarantować ich pełne bezpieczeństwo podczas palenia. Dodatkowo na opakowaniach umieszczane są obrazkowe instrukcje (piktogramy), które podpowiadają, jak należy właściwie korzystać z produktu.

Tańsze świece niewiadomego pochodzenia mogą mieć opakowania z niskiej jakości szkła, które pod wpływem ciepła pęknie rozlewając gorący wosk na stolik czy szafkę.

 

Zachowaj szczególne środki ostrożności

 

Dekoracyjne świece pięknie wyglądają i roztaczają obłędny zapach. Warto jednak pamiętać, że nawet niewielka świeczka to rozpalony ogień. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

 

Nie wolno:

 

  • zostawiać zapalonej świecy bez nadzoru
  • zostawiać zapalonej świecy na noc
  • ustawiać płonącej świecy w pobliżu książek, zasłon, firan i innych łatwopalnych przedmiotów
  • ustawiać świecy w przeciągu
  • ustawiać świecy w pobliżu urządzeń elektrycznych lub źródeł ciepła

 

Szczególną ostrożność należy zachować w domach, w których mieszkają dzieci. Płonące świeczki zawsze powinny znajdować się poza ich zasięgiem. Zasada ta dotyczy także domowych zwierząt. Kolejną zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać jest zakaz przenoszenia zapalonej świecy. Nagrzany wosk jest bardzo gorący, szkło może pęknąć, co skutkowałoby poważnym poparzeniem.

 

Znajdź odpowiednie miejsce dla świecy

 

Nie wolno ustawiać świec zapachowych w pobliżu okna lub balkonu. Przeciąg może przewrócić słój lub metalowe opakowanie, a stąd już tylko moment do zajęcia się ogniem firan czy zasłon. Ta sama zasada dotyczy holi i korytarzy.

Świece najlepiej ustawiać na wysokich, stabilnych półkach (nie mogą one być chybotliwe) z daleka od książek, serwetek i innych łatwopalnych przedmiotów.  Należy wyeliminować możliwość przewrócenia się świecy, która przecież żarzy się żywym ogniem.

Warto także pamiętać, aby cały czas nadzorować płomień świecy. Rozpalenie dużego słoja przed wyjściem z domu nie wchodzi w grę.

 

Trzymaj się instrukcji obsługi

 

Knot należy przycinać na około 0,5 cm nad wysokość wosku. Dzięki temu płomień będzie równomierny, wosk będzie dobrze się nagrzewał, a na ściankach nie pozostaną nieestetyczne ślady sadzy będące efektem kopcenia. Do podcinania knota przydatne są specjalne nożyczki. Warto zainwestować także w gasidełko (w ten sposób knot nie żarzy się po zdmuchnięciu płomienia) oraz długie zapałki, które ułatwiają rozpalanie świec w głębokich słojach.

 

Słoje z grubego szła nie wymagają stosowania świeczników, ale warto ustawiać je na odpornych na ogień podstawkach. Do tumblerów czy tealightów należy dokupić specjalne świeczniki lub kominek. Warto sprawdzić, czy są one stabilne (wiele osób zapomina o tym dobierając najbardziej dekoracyjne akcesoria).

Tealighty można umieć także na dekoracyjnym talerzyku, ale musi on być wykonany z ognioodpornego materiału. Ustawienie świeczek bez osłonki bezpośrednio na drewnianej półce, blacie stolika lub biurka może skutkować wypaleniem śladów na drewnie, a w skrajnych przypadkach także pożarem.

 

Pamiętaj o właściwym gaszeniu

 

Zdmuchiwanie lub skrapianie wodą płomienia powoduje kopcenie i może być niebezpieczne. W ten sposób można rozchlapać płynny, gorący wosk, poparzyć skórę lub ubrudzić meble. Specjalne gasidełko powinno stać się stałym elementem naszego zestawu do aromaterapii.

Opakowanie ze świecą można przenosić dopiero wtedy, gdy wosk całkowicie ostygnie.

Categories: Nowości